Historia Państw

Stolica po czesku: Jakie są nazwy miast w języku czeskim?

Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan22.03.20248 min.
Stolica po czesku: Jakie są nazwy miast w języku czeskim?

Jaka jest stolica po czesku? Jeśli planujesz odwiedzić Czechy, warto poznać nazwy miast w języku czeskim. Znajomość lokalnych nazw pomoże Ci lepiej poruszać się po kraju i zrozumieć kulturę. W tym artykule odkryjemy, jak po czesku nazywa się stolica Czech, a także inne duże miasta, historyczne miejscowości i słynne atrakcje turystyczne. Przyjrzymy się różnicom między nazwami polskimi a czeskimi, co ułatwi komunikację z mieszkańcami.

Kluczowe wnioski:
 • Praga to po czesku Praha - nazwa stolicy Czech pochodzi od słowa „prażyć" i odnosi się do okolicznych lasów.
 • Brno to drugie co do wielkości miasto Czech, w języku czeskim znane jako Brno.
 • Karlowe Wary po czesku to Karlovy Vary, słynne uzdrowisko nazwane na cześć Karola IV.
 • Czeskie Budziejowice zwane są po czesku Českými Budějovicemi, a nazwa ta nawiązuje do założyciela miasta.
 • Wiele czeskich miast ma odmienne brzmienie od polskich nazw, jak np. Ostrava zamiast Ostrawa czy Olomouc zamiast Ołomuniec.

Jaka jest stolica po czesku?

Praga, znana w języku czeskim jako Praha, jest stolicą i największym miastem Czech. Nazwa stolicy ma interesującą etymologię - pochodzi od czeskiego słowa "pražit", które oznacza "prażyć". Nawiązuje to do okolicznych lasów, w których prawdopodobnie palone były wypaleniski pod nowe osady. Jaka jest stolica polska? Oczywiście Warszawa, a jej nazwa ma inne źródłosłów i nie jest tak ściśle powiązana ze środowiskiem naturalnym jak w przypadku Pragi.

Praga swoją sławę zawdzięcza nie tylko roli stolicy, ale również niezwykłemu dziedzictwu kulturowemu i architektonicznemu. Jej zabytkowe centrum wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a charakterystyczne kolorowe dachy i wieże gothickich kościołów tworzą niepowtarzalny krajobraz miejski. Takie pomniki jak most Karola, Hradczany czy Rynek Staromiejski ściągają miliony turystów z całego świata.

Ciekawostki o Pradze

Praga kryje w sobie wiele fascynujących faktów i anegdot. Kiedyś była większa od Londynu i Paryża! Jej złota era przypadała na panowanie Karola IV w XIV wieku, kiedy to Praga rozkwitła jako centrum nauki i kultury Europy Środkowej. Malarz zaś Rafael tak zachwycał się miastem, że mawiał: "Doprawdy, piękna jest Praga!". Dziś mieszkańcy stolicy Czech przekornie nazywają ją nawet "Matką Miast".

Nie dziwimy się więc, że Praha to jedna z najczęściej wymawianych nazw czeskich miast. By poczuć jej klimat, koniecznie trzeba odwiedzić słynną Malą Stranę, przejść się wąskimi uliczkami i posłuchać dźwięków muzyki płynących zewsząd. To esencja starej Pragi!

Największe miasta w Czechach i ich nazwy czeskie

Czechy to niewielki kraj pod względem powierzchni, ale posiadający całą mozaikę miast różnej wielkości. Drugie co do wielkości miasto to Brno, które w języku czeskim brzmi... tak samo - Brno. To ważny ośrodek akademicki i przemysłowy, znany z licznych zabytków epoki renesansu oraz słynnej Katedry św. Piotra i Pawła na Wzgórzu Piotrowym.

Inne duże miasta Czech to Ostrawa (Ostrava), w przeszłości kojarzona z przemysłem ciężkim, a dziś dobrze rozwinięte pod względem biznesowym i akademickim centrum na pograniczu z Polską. Równie ciekawe jest Pilzno (Plzeň) - kolebka czeskiego piwowarstwa i miejsce narodzin znanego na całym świecie piwa Pilzner.

Liczba ludności Miasto Nazwa czeska
1 301 132 Praga Praha
380 463 Brno Brno
290 450 Ostrawa Ostrava
170 566 Pilzno Plzeň

Ta tabela prezentuje największe miasta Czech wraz z ich oficjalnymi nazwami w języku czeskim. Warto zwrócić uwagę, że niektóre brzmią bardzo podobnie do polskich odpowiedników (np. Brno), a inne już nieco bardziej różnią się w zapisie i wymowie.

Czytaj więcej: Światowa historia piłki nożnej: Nieznane fakty i wydarzenia

Nazwy głównych miast czeskich w języku czeskim

Poza wymienionymi powyżej wielkimi ośrodkami, Czechy mają wiele innych ważnych i kultowych miast. Czeskie Budziejowice to po czesku České Budějovice - znane jako kolebka piwa Budweiser, a jego bogata historia sięga XIII wieku. Innym przykładem jest Litomierzyce (Litoměřice), jedno z najstarszych miast winiarskich w Czechach położone malowniczo nad Łabą.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością cenią sobie Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn) - znany kurort narciarski w Karkonoszach ze świetnymi trasami i infrastrukturą. Każdy kto interesuje się czeską historią pewnie też słyszał o Krzywoklacie (Křivoklát) - przepięknym średniowiecznym zamku w sercu lasów, królewskiej rezydencji książąt czeskich.

Stolicą Republiki Czeskiej jest natomiast Praga, inaczej zwana miastem stobramnym. O jej pięknie tak pisze Karel Hynek Mácha, czeski poeta romantyczny: "Widziałem Pragę w całym blasku zachodzącego słońca, co z dawna mile uczucie we mnie obudził."

Te wyrażenia w języku czeskim mogą brzmieć nieco egzotycznie dla Polaków, ale warto je sobie przyswoić, by w pełni cieszyć się podróżowaniem i odkrywaniem miejsc w naszym zachodnim sąsiedzie.

Najstarsze miasta Czech: Nazwy czeskie

Zdjęcie Stolica po czesku: Jakie są nazwy miast w języku czeskim?

Praga słynie z wielowiekowej historii, ale nie tylko ona ma długą i bogatą tradycję. Czeskie pradzieje i średniowiecze zostawiły po sobie wiele malowniczych i niezwykle urokliwych miejscowości. Kadaň (pol. Kaaden) to jedne z najstarszych czeskich miast - jego początki sięgają czasów plemiennych przed IX wiekiem! Kolejnym miastem o wielkich tradycjach jest Kutná Hora, określana mianem "skarbca czeskiej korony".

Te i inne stare czeskie miasta wciąż zachwycają nie tylko dobrze zachowanymi średniowiecznymi układami urbanistycznymi, ale i niezwykłymi zabytkami. Český Krumlov to perła renesansowej architektury mieszkalnej, której zamek z basztami i wieżyczkami wznosi się nad malowniczym stawem. Z kolei Telč oczarowuje kolorowym, okazałym rynkiem w kształcie podkowy i słynie z doskonałej kondycji renesansowych kamienic.

Odkrywanie najstarszych i najbardziej historycznych miast Czech to prawdziwa podróż w czasie. Ich nazwy w języku czeskim brzmią niezwykle malowniczo, jak gdyby wyszły spod pióra dawnych kronikarzy. Żeby poczuć ten niepowtarzalny klimat, warto nauczyć się wymawiać takie nazwy jak: Chrudim, Žatec, Prachatice czy Kłodzko (cz. Kladsko).

Inne nazwy w języku czeskim miast i miasteczek

Czechy to jednak nie tylko stolica, wielkie miasta i stare grody. Kraj ten kryje w sobie całą mozaikę mniejszych miejscowości, które dla Polaków często brzmią niezwykle egzotycznie w czeskiej wersji językowej. Lipník nad Bečvou, Český Těšín, Frýdek-Místek, Teplice, Opava, Přerov, Znojmo, Pardubice, Mladá Boleslav - to tylko niektóre z nich.

Polska nazwa Nazwa czeska
Ołomuniec Olomouc
Cieszyn Český Těšín
Zabrze Zabrze
Zlín Zlín

W powyższej tabeli zestawiono przykłady polskich i czeskich nazw miast oraz miasteczek. Widać, jak różnią się one czasem zapisem i wymową, a czasem wcale nie odbiegają od swojego polskiego odpowiednika. To ciekawa mieszanka językowa która pokazuje historyczne i kulturowe związki obu nacji.

Pomniki, zabytki i atrakcje: Nazwy czeskie

Nie tylko same nazwy miejscowości mogą wydawać się Polakom obce. Także wiele znanych pomników, budowli i atrakcji turystycznych w Czechach ma inne brzmienie w języku czeskim. Karlov most to słynny most Karola, Pražský hrad to Zamek Praski na Hradczanach, a Staroměstské náměstí to kultowy Rynek Staromiejski na starówce Pragi.

Inne przykłady ciekawych czeskich nazw obiektów turystycznych to np.: Malá Strana (Mała Strana), Petřínská rozhledna (Wieża Widokowa na Petřinie), Strahovský klášter (Klasztor Strakowski) czy Slavkovský les (Las Czesko-Bawarski).

 • Malá Strana to jedna z najbardziej malowniczych i klimatycznych dzielnic Pragi, rozciągająca się pod Zamkiem Praskim.
 • Uwagę turystów przyciąga w Pradze także charakterystyczny most Karola z słynnymi barokowymi posągami świętych.

Wędrówka po czeskich miastach i zabytkach jest niezwykle fascynującą przygodą nie tylko dla oczu, ale i uszu. Zanurzając się w miejscowe nazwy łatwiej poczuć ducha tych wyjątkowych miejsc i zrozumieć ich prawdziwą duszę.

Podsumowanie

Jaka jest stolica czeska? To Praga, znana po czesku jako Praha. Nazwa nawiązuje do miejscowych lasów i pochodzi od słowa "prażyć". Jaka jest stolica polska? Oczywiście Warszawa, której nazwa ma odmienne korzenie. Poznaliśmy również inne ważne miasta Czech: Brno, Ostrawę, Pilzno i ich czeskie nazwy.

Zwiedzając Czechy, warto zapamiętać nazwy najsłynniejszych miejsc. Malá Strana, Pražský hrad, Karlov most czy Staroměstské náměstí to tylko niektóre przykłady. Czeskie miasta kryją wiele ciekawostek - od Chrudimia i Prachatice, po dawne grody Kadań i Kutną Horę. Każda nazwa w języku czeskim przenosi nas w niezwykłą podróż w głąb bogatej historii tego kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Zdjęcia z II wojny światowej: Najbardziej poruszające obrazy konfliktu.
 2. Ernesto Che Guevara: Ikona rewolucji czy kontrowersyjny bohater?
 3. Najpiękniejsze kobiety świata: Ranking, który całkowicie Cię zaskoczy
 4. Jak wybrać słuchawki gamingowe? Poradnik dla gracza
 5. Okrągły stół: Jak zmienił historię Polski? Fakty i mity
Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan

Jako pasjonat historii i założyciel tego portalu, moim celem jest przybliżanie przeszłości w sposób, który ożywia dawne epoki i pokazuje, jak bardzo wpływają one na naszą teraźniejszość. Posiadam tytuł magistra historii ze specjalizacją w historii nowożytnej, co pozwala mi na głębokie zrozumienie procesów historycznych i ich kontekstów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły