Historia Polski

Styl męski lat 70-80: Trendy i wpływ na życie mody męskiej lat 70/80

Krystian Szatan30 marca 20247 min
Styl męski lat 70-80: Trendy i wpływ na życie mody męskiej lat 70/80

Lata 70 80 moda męska: to były prawdziwe złote lata dla mody męskiej. Kultural gangów młodzieżowych, panków, glamrockowych idoli, rewolucyjnych ruchów społecznych i politycznych - wszystko to naznaczyło modę tamtych czasów niezapomnianym duchem buntu i nonszalancji. Cała ta eksplozja stylu pozostawiła trwały ślad na modzie męskiej przez następne dekady, inspirując kolejne pokolenia do odważnych eksperymentów z ubiorem.

Kluczowe wnioski:
  • Lata 70. i 80. były prawdziwą rebelią w modzie męskiej, obfitującą w odważne style, wzory i kolory. To był czas odchodzenia od sztywnych reguł na rzecz indywidualnego wyrażania siebie.
  • Subkultury młodzieżowe, od punków po glamrockowców, wywarły ogromny wpływ na trendy w męskim ubiorze. Ich nonszalanckie i prowokacyjne style są dziś kultowe.
  • Słynne gwiazdy muzyczne, takie jak Mick Jagger i David Bowie, ustanowiły nowe kanony męskiej mody i inspirowały miliony zwolenników.
  • Moda męska w PRL również była pod wpływem zachodnich trendów, choć specyfika sytuacji politycznej nadawała im lokalny koloryt.
  • Dziś widać wyraźny powrót do stylu lat 70. i 80. - w streetwearze, modzie wielkomiejskiej, ale i kolekcjach największych projektantów.

Moda lat 70/80 w PRL-u

Choć Polska w latach 70. i 80. była za "żelazną kurtyną", to lata 70 80 moda męska w naszym kraju również odczuwała wpływy zachodnich trendów. Trudności gospodarcze i ograniczony dostęp do zachodniej popkultury nie powstrzymały młodych Polaków przed szukaniem sposobów na wyrażenie swojej indywidualności poprzez ubiór.

Bunt przeciwko szarości i uniformizacji PRL-u znajdował ujście w subkulturach młodzieżowych, które inspirowane muzyką i filmami z Zachodu tworzyły własne alternatywne style. Najbardziej znaną i kontrowersyjną była subkultura punków, której charakterystyczne wyraziste fryzury i drastyczne, prowokacyjne ubrania wyróżniały się na tle przymusowej szarości tamtych czasów.

Jednak nawet poza radykalnymi subkulturami, młodzież polska starała się naśladować zachodnie mody - chłopcy zapuszczali długie włosy i nosili obcisłe dżinsy, kurtki z naszywkami i trampki, dziewczęta zakładały wysadzane ćwiekami bransoletki i pozostałe atrybuty stylu glam rocka. Sprytni krawcy i krawcowe potrafili wyczarować prawdziwe cuda, odtwarzając modele widziane na przemyconych fotkach i reklamach z zagranicy.

Drugi obieg jako źródło trendów

W czasach niedoboru i niemal całkowitego wygłodzenia rynku, to właśnie w "drugim obiegu" odbywała się największa rewolucja modowa PRL-u. Prywatne zakłady krawieckie, uliczni szpryciarze i szpryciarki szyli na zamówienie, często łącząc elementy ubrań z Zachodu z lokalnymi materiałami i wzorami. Efekty tych hybryd byłyby dziś obiektem pożądania kolekcjonerów i vintage-owiczów.

Podobnie jak na Zachodzie, strój mężczyzny w PRL-u również był formą buntu i ekspresji. Młodzi ludzie manifestowali w ten sposób swoją odmienność i niezależność od systemu, który nie akceptował ich pragnień i wartości.

Styl Charakterystyczne elementy
Punk Sięgająca ramion czarna krótka fryzura, kurtki skórzane z ćwiekami, obcisłe spodnie z dziurami, podarte koszulki, ciężkie buty z ćwiekami
Rock Długie włosy, obcisłe dżinsy, kurtki jeansowe z naszywkami, skórzane kurtki, trampki
Disco Błyszczące Koszule z dużymi kołnierzami, luźniejsze spodnie dzwony, dyskotekowa biżuteria

Wpływ Zachodu był więc bardzo silny, mimo że PRL starał się to blokować. Nie mogąc legalnie nabyć odzieży zgodnej z obowiązującymi na świecie trendami, Polacy buntowali się tworząc własną interpretację obcych wzorców na miarę możliwości.

Kontrkultura jest zawsze obecna, nawet jeśli władza stara się ją stłumić. Nie da się powstrzymać ludzkiej kreatywności i potrzeby ekspresji.

Wpływ mody lat 70 80 na dzisiejsze trendy

Moda jest zjawiskiem cyklicznym, a trendy z przeszłości zawsze w jakimś momencie wracają na nowo zinterpretowane. Tak jest również z latami 70 80 modą męską, której wpływy są dziś nie do przeoczenia. Zarówno w haute couture, jak i w streetwearze, stylizacje z tamtej epoki pojawiają się w odświeżonych wersjach, będąc świeżym kodem kulturowym dla młodych pokoleń.

Na wybiegach wielkich projektantów modnych widać wyraźne nawiązania do lat 70. i 80. Luźne i męskie garnitury z szerokimi ramionami, wzorzyste koszule z dużymi kołnierzykami, bluzki w stylu disco z cekinami i falbankami. Równocześnie militarne i rockowe akcenty w postaci skórzanych kurtek, solidnych butów i dżinsów z przetarciami.

  • Slip dressem inspirowanym jest styl glam rocka z lat 70. Sięgające ziemi sukienki, często w metalicznych kolorach i z cekinami, przywodzą na myśl ówczesne kreacje sceniczne gwiazd.
  • Powrót do lat 80. kształtuje też trendy fryzjerskie - luźne, objętościowe i spryskanymi lakierem fale kojarzą się z kultową fryzurą Patti Smith.

Wpływ trendów retro z poprzednich dekad najmocniej widać jednak w miejskim streetwearze. Niemal na każdej ulicy spotkamy dziś młodych mężczyzn, których stylizacje są wręcz wprost zaczerpnięte z ery punka i rocka lat 70/80.

Retro w masowej modzie

Kultowe elementy garderoby sprzed lat takie jak: kurtki jeansowe z naszywkami, koszulki z motywami z tamtej epoki, obcisłe ripped jeans czy trampki, ponownie są na topie. Sieciówki masowo wzorują się na ówczesnych ikonicznych stylach, tak ich kolekcje biją rekordy popularności wśród nastolatków i dwudziestolatków.

W czasach, gdy wszystko staje się wszechobecne i zunifikowane dzięki internetowi, moda retro jest dla młodych sposobem na wyróżnienie się, zamanifestowanie indywidualności i podkreślenie przynależności do wybranej subkultury czy grupy rówieśniczej. Wzory z przeszłości dają możliwość wyjścia poza dominujący mainstream.

Popularność vintage pociąga za sobą też odrodzenie się rzemiosła i rękodzieła. Dzięki fascynacji stylem sprzed lat, zapomniane metody produkcji odzieży i akcesoriów, takie jak haftowanie, naszywanie ćwieków czy szycie jeansów na miarę, powracają do łask. Młodzi ludzie nie tylko noszą retro, ale również sami tworzą ubrania inspirowane latami 70. i 80., w ten sposób praktykując prawdziwą samo-ekspresję.

Trudno nie zauważyć powrotu lat 70 80 mody męskiej we współczesnej kulturze. Styl tamtej epoki nieustannie inspiruje kolejne pokolenia do buntu, eksperymentów i poszukiwania własnej tożsamości. Echa tego fenomenu pozostaną z nami jeszcze długo, odkrywane na nowo przez przyszłe młode umysły i kreatywne dusze.

Czytaj więcej: Bolesław Chrobry: Pełny portret legendarnego władcy Polski.

Podsumowanie

Zdjęcie Styl męski lat 70-80: Trendy i wpływ na życie mody męskiej lat 70/80

Lata 70 80 moda męska w Polsce była zjawiskiem fascynującym i śmiałym. Mimo ograniczeń systemu PRL, młodzi Polacy znajdowali sposoby na manifestowanie swojej indywidualności i przynależności do globalnych ruchów kontrkulturowych poprzez ubiór. Lokalne interpretacje stylów zachodnich, od punk rocka po disco, wyłaniały się z kreatywnych zasobów rzemieślników, szprysiarzy i wiecznie młodzieńczej pasji buntu.

Dziś widać wyraźne echa owych burzliwych czasów w trendach modowych na całym świecie. Lata 70 80 moda męska nieustannie prowokuje nowe fale inspiracji, wpływając na wybiegi haute couture oraz masową modę uliczną. Ten styl jest dla współczesnej młodzieży formą samo-ekspresji i identyfikacji z ponadczasowymi wartościami buntu przeciwko uniformizacji. Moda retro będzie więc zapewne stałym elementem stylów na długie lata.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Zdjęcia z II wojny światowej: Najbardziej poruszające obrazy konfliktu.
  2. Zakochany w Heloizie: Historia zakazanej miłości. Dramat Abelarda
  3. Kodeks Hammurabiego: Brutalny tekst, który ukształtował świat
  4. Marszałek Ferdinand Foch - jego rola i osiągnięcia w I wojnie światowej
  5. Rabacja galicyjska: Co to za krwawy bunt chłopów? Historia rzezi
Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan

Jako pasjonat historii i założyciel tego portalu, moim celem jest przybliżanie przeszłości w sposób, który ożywia dawne epoki i pokazuje, jak bardzo wpływają one na naszą teraźniejszość. Posiadam tytuł magistra historii ze specjalizacją w historii nowożytnej, co pozwala mi na głębokie zrozumienie procesów historycznych i ich kontekstów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły