Historia Państw

Bitwa pod Kircholmem - przebieg bitwy i jej skutki dla Rzeczypospolitej

Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan21.06.20246 min.
Bitwa pod Kircholmem - przebieg bitwy i jej skutki dla Rzeczypospolitej

Bitwa pod Kircholmem była jedną z kluczowych batalii podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. To starcie pomiędzy wojskami Rzeczypospolitej a armią szwedzką miało ogromne znaczenie dla losów Korony i całej Europy. Chociaż Polacy stawili zaciekły opór, to ostatecznie ulegli przeważającym siłom wroga. Bitwa przyniosła dramatyczne konsekwencje, które odbiły się na sytuacji militarnej, politycznej i gospodarczej Rzeczypospolitej.

Kluczowe wnioski:
 • Bitwa pod Kircholmem toczyła się pomiędzy Szwedami a połączonymi siłami Korony i Litwy. Choć Polacy walczyli dzielnie, zostali pokonani.
 • Klęska pod Kircholmem znacznie osłabiła pozycję militarną Rzeczypospolitej i ułatwiła dalsze postępy szwedzkiej inwazji.
 • Porażka ta wpłynęła również na sytuację wewnętrzną w kraju, przyczyniając się do powstania opozycji wobec króla Jana Kazimierza.
 • Bitwa zapisała się jako jedno z najtragiczniejszych wydarzeń okresu potopu szwedzkiego, które złamało opór Polaków.
 • Skutki bitwy pod Kircholmem były odczuwalne przez długi czas, wpływając na pozycję Rzeczypospolitej jako mocarstwa regionalnego.

Co poprzedzało bitwę pod Kircholmem - okoliczności bitwy

W 1655 roku Rzeczpospolita stanęła w obliczu potężnej inwazji sił szwedzkich. Król Szwecji Karol X Gustaw rozpoczął kampanię mającą na celu osłabienie Polski i jej sojuszników. Pretekstem do ataku była odmowa wsparcia Szwedów w ich konflikcie z Danią. Taka sytuacja zagroziła bezpieczeństwu i integralności terytorialnej Korony.

Wojska szwedzkie bez większych przeszkód wkroczyły na ziemie Rzeczypospolitej. W krótkim czasie opanowały Prusy Książęce oraz Warmię i Mazury. Działania ofensywne Karola X zyskały przyspieszenie, a polska armia nie była w stanie skutecznie przeciwstawić się najeźdźcom.

Próby mediacji dyplomatycznej i znalezienia pokojowego rozwiązania nie powiodły się. Król Jan Kazimierz postanowił podjąć walkę obronną, co doprowadziło do starcia pod Kircholmem. Bitwa miała kluczowe znaczenie, gdyż jej wynik mógł zdecydować o dalszych losach kampanii Szwedów w Polsce.

Sytuacja militarna Rzeczypospolitej była trudna. Jej siły zbrojne były osłabione poprzednimi konfliktami oraz niewystarczającymi środkami. Szwedzi zaś dysponowali dobrze wyszkoloną i doświadczoną armią, wspieraną przez sojuszników z Prus Brandenburskich.

Siły zbrojne RP i wojsk szwedzkich przed bitwą pod Kircholmem

Po stronie Rzeczypospolitej główną siłę uderzeniową stanowiło około 18 000 żołnierzy, w tym oddziały koronne i litewskie. Armia polska była złożona zarówno z regularnego wojska kwarcianego, jak i prywatnych oddziałów magnackich. Dowództwo spoczywało w rękach podskarbiego wielkiego litewskiego Wincentego Gosiewskiego oraz hetmana polnego litewskiego Janusza Radziwiłła.

Przeciwko nim stanęło około 16 000 żołnierzy szwedzkich, dowodzonych przez samego króla Karola X Gustawa. Szwedzka armia była doświadczona z wielu kampanii wojennych, a jej trzon tworzyła dobrze wyćwiczona i zdyscyplinowana piechota oraz ciężka jazda. Dodatkowe wsparcie zapewniały oddziały Prus Brandenburskich i kolektywne regimenty z krajów niemieckich.

Obie strony dysponowały potężną artylerią, jednak Szwedzi mieli przewagę w zakresie mobilności i logistyki. Armia szwedzka była lepiej zaopatrzona i przygotowana do prowadzenia długotrwałych działań wojennych.

 • Rzeczpospolita wystawiła około 18 000 żołnierzy, w tym oddziały koronne i litewskie.
 • Siły polskie były osłabione poprzednimi konfliktami i brakami zaopatrzenia.
 • Szwedzi dysponowali 16 000 żołnierzami pod wodzą samego króla Karola X Gustawa.
 • Armia szwedzka była dobrze wyszkolona, zdyscyplinowana i posiadała wsparcie sojuszników brandenburskich.
 • Przewaga logistyczna i mobilność były po stronie Szwedów.

Czytaj więcej: Jak motyw kobiet ewoluował w sztuce i literaturze?

Czytaj więcej: Imię trzynastego papieża: Tajemnice wyboru imienia papieża.

Przebieg bitwy pod Kircholmem - starcie wojsk Rzeczypospolitej i Szwecji

27 września 1605 roku pod Kircholmem (obecnie Kirchholm w obwodzie kaliningradzkim) doszło do decydującego starcia. Polskie siły zajęły pozycje obronne na wzgórzach, przygotowując się do odparcia ataku szwedzkiego. Król Karol X Gustaw postanowił uderzyć na skrzydła wojsk Rzeczypospolitej, by zmusić je do wycofania się z dogodnych pozycji.

Bitwa rozpoczęła się zażartą walką artyleryjską. Następnie do akcji weszła szwedzka piechota, parując na polskie szańce. Po zaciekłej wymianie ognia, Szwedzi zdołali przełamać polską obronę i zmusić część oddziałów do wycofania się. Przeciwnik skierował wówczas główne uderzenie na wojska litewskie, rozcinając ich szyki i powodując zamieszanie.

Pomimo początkowo uporczywej obrony, siły polsko-litewskie zaczęły ponosić coraz większe straty. Część oddziałów uległa panice i zaczęła się wycofywać w nieładzie. Sytuację pogarszała słaba koordynacja między polskimi i litewskimi dowódcami. Ostatecznie bitwa pod Kircholmem zakończyła się klęską wojsk Rzeczypospolitej, które musiały opuścić pole walki.

Porażka pod Kircholmem była dotkliwa. Polacy stracili około 4000 zabitych i rannych oraz większość artylerii. Straty szwedzkie były mniejsze, sięgające około 1500 ludzi. Zwycięstwo otworzyło drogę Karolowi X na Warszawę i głąb ziem polskich.

Skutki bitwy pod Kircholmem dla sytuacji militarnej RP

Klęska poniesiona w bitwie pod Kircholmem miała opłakane skutki dla sytuacji militarnej Rzeczypospolitej. Przede wszystkim doprowadziła do znacznego osłabienia sił zbrojnych i utraty zdolności obronnych. Utracono wielu doświadczonych żołnierzy, a morale armii po tak dotkliwej porażce było bardzo niskie.

Polacy utracili przeważającą część swojej artylerii, która dostała się w ręce wroga. Dla miast i twierdz oznaczało to poważne problemy z odparciem przyszłych oblężeń ze strony Szwedów. Brakowało również dostatecznych środków i zaopatrzenia do prowadzenia dalszej skutecznej wojny obronnej.

Podsumowanie

Bitwa pod Kircholmem w 1605 roku była przełomowym starciem podczas szwedzkiej inwazji na Rzeczpospolitą, znanej jako potop szwedzki. Ta krwawa batalia między siłami polsko-litewskimi a armią szwedzką zakończyła się klęską wojsk Rzeczypospolitej. Mimo odważnej obrony, przewaga wroga okazała się nie do powstrzymania, a Polacy zostali zdziesiątkowani.

Porażka w bitwie pod Kircholmem 1605 miała druzgocące konsekwencje dla dalszych losów wojny obronnej. Utrata artylerii, ogromne straty w ludziach oraz załamanie morale poważnie nadszarpnęły możliwości obronne Polski. Co gorsza, przyczyniło się to do wzmożenia krytyki i niepokojów wewnętrznych, podczas gdy cała Rzeczpospolita stała w obliczu najeźdźcy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Zdjęcia z II wojny światowej: Najbardziej poruszające obrazy konfliktu.
 2. Andriej Czikatiło: Wstrząsająca historia radzieckiego mordercy
 3. Obozy koncentracyjne: Mapa zbrodni nazistowskich w Europie i Azji
 4. Barbara Radziwiłłówna: Tragiczny los pięknej królowej i jej tajemnice
 5. Zbigniew Ścibor-Rylski: Nieznany bohater Polski. Losy żołnierza
Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan

Jako pasjonat historii i założyciel tego portalu, moim celem jest przybliżanie przeszłości w sposób, który ożywia dawne epoki i pokazuje, jak bardzo wpływają one na naszą teraźniejszość. Posiadam tytuł magistra historii ze specjalizacją w historii nowożytnej, co pozwala mi na głębokie zrozumienie procesów historycznych i ich kontekstów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły