Historia Państw

Imperium Brytyjskie na mapie - zasięg, ekspansja i wpływ na świat

Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan29.06.20246 min.
Imperium Brytyjskie na mapie - zasięg, ekspansja i wpływ na świat

Imperium brytyjskie mapa pokazuje ogromny zasięg terytorium, które niegdyś znajdowało się pod panowaniem Wielkiej Brytanii. Obejmowało ono lądy na wszystkich kontynentach, od Ameryki Północnej po Australię i Nową Zelandię. W czasach swojej największej potęgi Imperium stanowiło jedną czwartą powierzchni lądów na Ziemi. Jego ekspansja zmieniła oblicze świata, a wpływ pozostał widoczny po dziś dzień.

Kluczowe wnioski:
 • Imperium Brytyjskie było największym imperium kolonialnym w historii, sięgającym na wszystkie kontynenty.
 • Ekspansja terytorialna imperium była motorem rozwoju brytyjskiej potęgi gospodarczej i militarnej.
 • Na podbitych terenach Brytyjczycy wprowadzali swój system prawny, kulturę i język angielski.
 • Wpływ imperium jest widoczny w architekturze, systemach rządów i językach wielu państw na świecie.
 • Upadek imperium po II wojnie światowej zapoczątkował proces dekolonizacji i powstanie nowych niepodległych państw.

Mapa imperium brytyjskiego - największe terytoria kolonialne

Imperium Brytyjskie było najpotężniejszym i największym imperium kolonialnym w historii świata. Na mapie imperium brytyjskiego można zobaczyć ogromny obszar, na który rozciągały się posiadłości korony brytyjskiej. Najbardziej rozległymi terytoriami kolonialnymi były Indie, Kanada, Australia oraz Afryka Południowa i Wschodnia.

Indie stanowiły koronną kolonię Imperium Brytyjskiego, będącą kwintesencją jego potęgi. Ten ogromny subkontynent azjatycki znajdował się pod brytyjskim panowaniem od 1858 roku aż do uzyskania niepodległości w 1947 roku. Władze kolonialne Kompanii Wschodnioindyjskiej, a później korony brytyjskiej, rządziły ówcześnie ponad 300 milionami mieszkańców Indii.

Na imperium brytyjskie mapie wyraźnie widać również olbrzymie posiadłości na kontynencie amerykańskim. Kanada była najrozleglejszą kolonią brytyjską, obejmującą nawet obszary dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Australia z kolei była miejscem zsyłki brytyjskich więźniów, później stając się ważną kolonią zamorską.

W Afryce można było znaleźć prawdziwe serce Imperium Brytyjskiego, którym były kolonie na południu i wschodzie kontynentu. Należały do nich Związek Południowej Afryki, Kenia, Uganda i obecna Tanzania. Te żyzne ziemie dostarczały wielu cennych surowców, stając się ważnym źródłem bogactwa Imperium.

Ekspansja imperium brytyjskiego - droga do światowej potęgi

Ekspansja imperium brytyjskiego była stopniowym, ale nieubłaganym procesem, który zapewnił Wielkiej Brytanii status światowej potęgi. Wszystko zaczęło się od niewielkich posiadłości w Ameryce Północnej w XVII wieku, które stały się zalążkiem przyszłego imperium.

Kluczowym momentem rozwoju było podbicie Indii pod koniec XVIII wieku. To właśnie przejęcie kontroli nad ogromnym i zasobnym subkontynentem azjatyckim dało Brytyjczykom nieprawdopodobne bogactwo oraz siłę militarną. Dostarczało również cennych surowców, takich jak bawełna dla rozwijającego się brytyjskiego przemysłu.

W kolejnych latach Imperium Brytyjskie rozszerzało swoje wpływy na inne kontynenty. Poczynając od Kanady i Australii, przez posiadłości na Karaibach i w Afryce, aż po drobne wyspy na wszystkich oceanach, brytyjska flaga powiewała niemal wszędzie.

Sekret ekspansji tkwił w przewadze militarnej i technologicznej Brytyjczyków. Ich potężna marynarka wojenna i nowoczesna broń pozwalały im łatwo podbijać nowe terytoria. Równie istotna była również chłonna gospodarka, której Imperium dostarczało niezbędne surowce.

 • Dzięki ekspansji, do roku 1920 Imperium Brytyjskie kontrolowało około 25% światowych lądów.
 • Posiadało ogromne bogactwa naturalne i ludnościowe ze wszystkich zakątków globu.
 • Stało się najpotężniejszą siłą militarną i gospodarczą w tamtych czasach.

Czytaj więcej: Tajemnice Grodu Priama: Odkryj historię tego starożytnego grodu.

Czytaj więcej: Awaria w Czarnobylu - przyczyny, przebieg i długotrwałe skutki katastrofy

Imperium brytyjskie mapa - zasięg na wszystkich kontynentach

Spoglądając na imperium brytyjskie mapę, łatwo można dostrzec ogromny zasięg terytorialny tego dawnego mocarstwa kolonialnego. Jego posiadłości znajdowały się na wszystkich kontynentach, rozpościerając się przez cały glob.

W Europie, oprócz Wysp Brytyjskich, pod brytyjską koroną znajdowały się Gibraltar oraz Malta. W Ameryce Północnej Brytyjczycy władali Kanadą, a także dawnymi koloniami, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Na Karaibach pod ich panowaniem były Bahamy, Jamajka oraz wiele innych wysp.

W Ameryce Południowej jedynymi posiadłościami Imperium były Gujana Brytyjska oraz Wyspy Falklandzkie. Za to w Afryce Brytyjczycy mieli kolonie rozlokowane niemal na całym kontynencie, ze szczególną koncentracją na wschodzie i południu.

Azja była z kolei kolebką brytyjskiej potęgi kolonialnej, dzięki kontroli nad Indiami. Oprócz tego, do Imperium należały liczne kolonie w Azji Południowo-Wschodniej, jak Malezja, Birma czy Singapur. Australię i Nową Zelandię można z kolei nazwać antypodam rządów kolonialnych.

Wpływ imperium brytyjskiego na kulturę i gospodarkę świata

Zdjęcie Imperium Brytyjskie na mapie - zasięg, ekspansja i wpływ na świat

Trwająca wiele wieków ekspansja imperium brytyjskiego wywołała nieodwracalne skutki, które możemy obserwować na arenie międzynarodowej po dziś dzień. Brytyjczycy wywarli przemożny wpływ na kulturę oraz gospodarkę ogromnych obszarów naszego globu, który jest widoczny nawet po upadku ich imperium.

Rozprzestrzenienie języka angielskiego na wszystkich kontynentach to jedno z najważniejszych dziedzictw Imperium Brytyjskiego. W wielu byłych koloniach, jak Indie, Kanada, Australia czy RPA, jest on językiem urzędowym lub jednym z głównych języków.

 • Angielski stał się językiem biznesu i dyplomacji w skali światowej.
 • Brytyjski system prawa ma swoje korzenie w krajach Commonwealthu.
 • Architektura kolonialna odcisnęła swoje piętno w miastach na wszystkich kontynentach.

Wpływ Imperium Brytyjskiego rozciągał się również na gospodarkę światową. Był to jeden z pierwszych prawdziwie globalnych systemów ekonomicznych, bazujących na eksploatacji surowców z kolonii i swobodnym przepływie ludzi, towarów oraz kapitału.

Gospodarka Wielkiej Brytanii zdominowała świat w XIX wieku, dając impuls procesowi globalizacji i uprzemysłowienia. Dzisiejsze potęgi gospodarcze, w tym Stany Zjednoczone czy Chiny, powstały z byłych kolonii brytyjskich.

Podsumowanie

Spoglądając na imperium brytyjskie mapę, możemy zobaczyć ogromny zasięg tego dawnego mocarstwa. W szczytowym momencie swojej potęgi, kontrolowało ono około jedną czwartą światowych lądów na wszystkich kontynentach. Wielka Brytania zbudowała swoje imperium krok po kroku, poprzez ekspansję terytorialną i militarną przewagę.

Do dziś imperium brytyjskie mapa ukazuje trwały wpływ tej potęgi kolonialnej. Rozprzestrzeniła ona język angielski, system prawa i architekturę na ogromnych obszarach. Ponadto, kolonie były kluczowym źródłem bogactwa, napędzającym rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii i procesu globalizacji.

Najczęstsze pytania

Imperium Brytyjskie osiągnęło szczyt swojej potęgi w latach 1815-1914. Ten okres znany jest również jako pax britannica, kiedy imperium rządziło jedną czwartą światowych lądów, a Wielka Brytania była hegemonem na arenie międzynarodowej.

Do głównych przyczyn upadku imperium należały: ogromne koszty prowadzenia wojen światowych, rosnący nacjonalizm w koloniach, a także zmierzch brytyjskiej potęgi gospodarczej i militarnej względem innych mocarstw, takich jak Stany Zjednoczone.

Największym terytorium kolonialnym Imperium Brytyjskiego była Kanada. Rozległa na ponad 9,9 miliona kilometrów kwadratowych, była największą kolonią Imperium i pozostaje drugą co do wielkości krajem na świecie.

Imperium przyczyniło się do ogromnej ekspansji języka angielskiego, który stał się językiem globalnym. Ponadto, rozprzestrzeniło brytyjski system prawa i architekturę kolonialna na wszystkich kontynentach.

Głównym motywem ekspansji była chęć zdobycia nowych źródeł bogactwa w postaci surowców, ziem uprawnych, a także rynków zbytu dla brytyjskich towarów. Imperium zapewniało również prestiż, wpływy oraz możliwość projekcji siły wojskowej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Zdjęcia z II wojny światowej: Najbardziej poruszające obrazy konfliktu.
 2. Andriej Czikatiło: Wstrząsająca historia radzieckiego mordercy
 3. Obozy koncentracyjne: Mapa zbrodni nazistowskich w Europie i Azji
 4. Barbara Radziwiłłówna: Tragiczny los pięknej królowej i jej tajemnice
 5. Zbigniew Ścibor-Rylski: Nieznany bohater Polski. Losy żołnierza
Autor Krystian Szatan
Krystian Szatan

Jako pasjonat historii i założyciel tego portalu, moim celem jest przybliżanie przeszłości w sposób, który ożywia dawne epoki i pokazuje, jak bardzo wpływają one na naszą teraźniejszość. Posiadam tytuł magistra historii ze specjalizacją w historii nowożytnej, co pozwala mi na głębokie zrozumienie procesów historycznych i ich kontekstów. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły