Archiwa społeczne w odkrywaniu historii II wojny światowej – webinar z Adrianą Kapałą

Jeden z najnowszych i bardzo ważnych trendów w zakresie zachowania dziedzictwa to dziś archiwa społeczne – tworzone oddolnie przez lokalne społeczności. Działa ich w Polsce ponad 600, wszystkie dysponują unikalnymi zbiorami, które umykają archiwistyce państwowej. Dzięki archiwom społecznym mamy szansę poznawać historię z perspektywy życia codziennego, losów pojedynczych osób, rodzin czy społeczności.

O tym, jak korzystać z zasobów archiwów społecznych w pracy nauczyciela, opowiada Adriana Kapała z Centrum Archiwistyki Społecznej.

Webinar odbywa się w ramach konkursu Śladami bohaterów Armii Krajowej, dlatego jego ważną częścią jest przedstawienie możliwości poszukiwania materiałów na temat ruchu oporu w trakcie II wojny światowej.

O prelegentce

Adriana Kapała – historyczka, herstoryczka i archiwistka (absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), działaczka społeczna. Absolwentka Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi webinaria, szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/ wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej (m.in. „Polacy na Wschodzie”, „Na tatarskim szlaku”) i prowadziła szkolenia dotyczące nagrywania świadków historii. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Na co dzień zakochana w starych filmach, poezji i literaturze.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii
(wcześniej Fundacja Pamięć i Tożsamość)

KRS: 0000321207
NIP: 7010164787
REGON: 141708675
Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0001 3113 4106
Prezes Zarządu: Maciej Piwowarczuk

ul. Płowiecka 77
04-501 Warszawa

789 387 581

Wesprzyj nas przekazując 1% podatku.

Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe. Fundacja na rzecz Wielkich Historii jest Organizacją Pożytku Publicznego, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000 321 207.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przygotowaliśmy dla Ciebie możliwość udziału w bezpłatnych webinarach i warsztatach. Dostaniesz także materiały edukacyjne do wykorzystania w pracy z młodzieżą i przygotowania pracy konkursowej. Zostaw maila i bądź na bieżąco!